70 000 CZK
| 2 800 EUR
Lot 105
DĚVČE V ŠÁTKU
26,5 x 50 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
70 000 CZK
| 2 800 EUR
| 2 800 EUR
Joža Uprka patří k nemnoha českým výtvarníkům přelomu 19. a 20. století, který ve svém díle akcentoval národopisnou tematiku, a to kraje, který důvěrně znal - moravského Slovácka. Nabízené dílo, zachycující mladé děvče v šátku nejspíše z Hroznové Lhoty, je ukázkou tematiky vázání šátku, kterou se ve spolupráci s národopiscem Františkem Kretzem zabýval již před rokem 1910 až do let dvacátých. Výsledkem této spolupráce byly dva soubory "Vázání šátku" (1910) a "Šatky a šátky" (1918).
Olej na dřevě, signováno vlevo dole JU. Na zadní straně vpravo nahoře ověření obrazu autorovým podpisem a sběratelská vosková pečeť.