Lot 54
Joseph Bergler (1753 - 1829) SV. JAN KŘTITEL

57 x 50 cm (v x š)

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 600 EUR
Expresívně pojaté dílo náleží do časného Berglerova období, kdy působil v Itálii - v Miláně a Římě. Patrný je ještě silný ohlas italské barokní malby. Figura sv. Jana, ač klečící, vyjadřuje mocné pohnutí těla i mysli. K silnému expresívnímu účinku napomáhá práce se světlem, kontrast ozářeného těla v ponuré krajině s lehkým odkazem na v pozadí stojícího beránka. Z 80. let 18. století pochází řada pláten se sakrální tématikou, která byla určena pro výzdobu chrámů jak v Itálii tak v rodném Německu. Roku 1800 byl Bergler jmenován prvním ředitelem nově založené pražské Akademie, kde ovlivnil řadu českých umělců, jako byl Václav Prachner, Josef Navrátil, Josef Mánes a mnoho dalších. Olej na plátně. Signováno a datováno vpravo dole J. Bergler Pinxit 1782.