Lot 165
Josef Jíra (1929 - 2005) ZIMNÍ KRAJINA

1960
olej, plátno
65,5 x 80,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Jíra 60

Vyvolávací cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR

Krajiny Josefa Jíry jsou krajinami vnitřního světa v duchu expresionismu uvolněné ze sevření prosté popisnosti. Velkým vzorem mu byl Edvard Munch. Obrazy Josefa Jíry jsou výpovědí o náladě, zážitcích a přemítání nad světem a vzpomínkami. Nepodbízivé a nevypočítavé ztvárnění krajiny cítěné kontrastuje s poměrně podrobným dokumentačním ztvárněním krajiny na rubové straně obrazu. Hovoří o vysoké vnímavosti Josefa Jíry a zároveň záměru krajinu předkládat v důmyslných výtvarných zkratkách se silným emocionálním účinkem.