Lot 108
Ota Janeček (1919 - 1996) ZÁTIŠÍ S KNIHOU

1941
olej, lepenka
44,5 x 55 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Janeček 1941

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 875 EUR

Vzácné rané dílo Oty Janečka pochází ještě z doby, kdy studoval na pražské Umělecko-průmyslové škole (1941–1942), kterou nedokončil. Záhy na to se stal členem SVU Mánes. Zátiší s dopitým hrnečkem a knihou projevuje jak určitou míru rozvolněné expresivity, tak nostalgickou lyričnost. Později Ota Janeček stylově přešel ke kubismu, kde příbuzná zátiší tiché četby se sklenkou a případně ještě dýmkou znovu rezonují. Autorova cesta vedla od maleb figur a zátiší, cestopisných krajinomaleb až k tvorbě nefigurální, jež vykazuje všechny znaky abstrakce. Dílo pochází z ateliéru autora.