Lot 38
Albín Lhota (1847 - 1889) KRAJINA S BYSTŘINOU

Kolem 1870-1875
olej, plátno
42 x 29 cm (v x š)
sign. vlevo dole: A. Lhota

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR

Jedna z náladových maleb malíře Albína Lhoty, současníka Chittussiho, v níž zachycuje meandrující potok s vodopádem. Autor, synovec malíře Antonína Lhoty, profesora na pražské akademii, se narodil roku 1847 v Kunraticích. V letech 1863-1867 studoval malířství na pražské a také výmarské akademii. V tomto období podnikl také jako mnoho jiných umělců studijní cestu do Paříže. Ve své tvorbě se zaměřil na malbu drobných krajinných scenérií, jež se těšily zájmu mnoha sběratelů. I dnes jsou jeho díla sběratelským artiklem, neboť zemřel v pouhých 41 letech. Po jeho smrti přešlo několik desítek obrázků z Albínovy pozůstalosti do rakovnické rodinné sbírky. K dílu je vypracován posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové.