Lot 114
František Bílek (1872 - 1941) TY JSI BYLA V NĚM MUČENA

1941
tužka, bílá pastelka, karton
49,5 x 32,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: F.B.

Vyvolávací cena
16 000 CZK
   |   667 EUR

Mystické vize Františka Bílka byly hluboké a v jeho očích zcela skutečné. Setkával se s bohem ve snech a prožíval boha ve svém nitru během dne. Skrze tyto vize promítal božskou přítomnost do svých děl. Předložená kresba patří do tématického okruhu příbuzného dřevorytu "V něm byla trním korunována". Jedná se pravděpodobně o návrh pro dřevoryt, čemuž odpovídá naznačené vertikální šrafování s autorskou typografií. Kristus zde vystupuje jako vidoucí mystik, jako stav duše, která nazírá na strasti ukřižování mimo hmotu a bolest. Médium dřeva nebylo voleno ani pro sochy ani pro grafiky náhodně. František Bílek vnímal stromy jako zrcadlo života, v nichž je možné spatřit rozmanitost boží pravdy. Od dětství se pohyboval v otcově kolářské dílně a sám si následně v Chýnově zřídil svou první dílnu, která byla v podstatě kůlnou mezi vzrostlými starými stromy. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.