Lot 139
KAVKAZSKÝ KOBEREC GENDŽE
Kolem 1880
horská vlna
355 x 135 cm (v x š)
| 1 167 EUR
Ručně vázaný vlněný koberec na vlněné osnově je nádherným důkazem propojení světa vrcholného malířství a východních koberců. Na malbách starých mistrů se opakovaně objevují autentické koberce zvláště z Osmanské říše a dodnes jsou některé středověké anatolské designy nazvány podle slavných mistrů (např. italský renesanční malíř Lorenzo Lotto nevědomě propůjčil své jméno jisté kompozici koberců ze západní Anatolie). Také velký holandský malíř středověku, vlámský gotický mistr Hans Memling (cca 1430-1494), na svých slavných obrazech maloval náboženské výjevy i zátiší s orientálními koberci, jež už se tehdy těšily v Evropě zaslouženému obdivu. Právě na osmanských kobercích v Memlingových obrazech se v 15. století objevuje tajuplný hákovitý motiv v oktagonu a jedná se o pozoruhodnou geometrickou stylizaci draka - ten se hojně jako pozitivní symbol objevoval na žádaném čínském umění a dračí motivy byly posléze přenášeny a kopírovány v rozličných kulturách, včetně rozmanitých regionů Kavkazu. Design koberce formátu širšího běhounu zdobí 22 různobarevných Memlingových gulů (oktagonů s draky, v nichž se nacházejí hvězdy jako symbol štěstí, uvnitř hvězdy pak navíc tzv. magické oko, tedy další vlivný symbol, jenž má štěstí majitele koberce ochraňovat). Oktagony jsou mj. rámovány trojúhelníky, jež jsou považovány za amulet štěstí, jenž brání před záští a zlým osudem. Celou tuto kompozici půvabně obklopuje pestrobarevná diagonální vnitřní bordura, květy, hvězdy a také botanická klikatice, která symbolizuje tekoucí vodu jako symbol života. Unikátní exemplář, který je mocným představitelem sběrateli vyhledávané kategorie starožitných kavkazských koberců. Pouze přírodní barvy z listů, z kořenů a z plodů rostlin a stromů.