16 000 CZK
| 667 EUR
Lot 44
NÁVRH OLTÁŘE S RELIÉFEM UKŘIŽOVÁNÍ
Před 1899
akvarel, běloba, papír
56,5 x 40 cm (v x š)
sign. vpravo dole: F.B. 99
Vyvolávací cena
Dílo Ukřižovaný, které František Bílek dokončil v roce 1899, představovalo zásadní obrat v jeho životě. Od prvotní kresby z roku 1896 prodělalo dílo značnou genezi a Bílek na něm soustředěně kontinuálně pracoval. Vzniklo několik prací, které se touto jeho vizí komplexně zabývaly v celé šíři a představují tak velmi koherentní ideový celek, který nahlíží téma ve všech jeho fasetách. Finální podoba, která se nachází v Katedrále sv. Víta, severní lodi, se s kresbou neshoduje ve všech detailech, ale hlavní části - tedy vyřezávaný oltář a reliéf rámcově odpovídají návrhu. Rámováno pod antireflexní sklo s UV filtrem.