Lot 175
Jan Bauch (1898 - 1995) VILLON

1959
olej, plátno
42,5 x 46 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Jan Bauch 1959

Vyvolávací cena
40 000 CZK
   |   1 667 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR

Villon patří mezi stěžejní témata tvorby Jana Baucha, kde hledal nová výtvarná východiska. Jan Bauch se zaměřuje na problémy současného člověka a jeho místo ve světě plném konfliktů a konejšivého pozlátka. Neklid je zdrojem jeho inspirace a odmítá se smířit se sebezáchovnou polohou umění, která se ubírá směrem krásy a iluze. François Villon se s oblibou vysmíval společnosti a například pastýřské poezii psané šlechtici, kteří se topili v luxusu a venkov nikdy nepoznali. Gesto zdvižené ruky je přávě takovým vzepětím odporu vůči patosu. Bauch využívá umění jako výkřik svobody ducha, neskrývá temné polohy bytí, bizarnosti ani války. Dílu Villon nemůžeme upřít ani stavebnost lidské tváře, která prozrazuje Bauchovu lásku k sochařství.