Lot 102
František Kysela (1881 - 1941) HVĚZDNÉ NEBE V PRVNÍ HODINĚ NAŠÍ SVOBODY

1937
plátno, tisk
174 x 460 cm (v x š)
sign. vpravo vertikálně zdola nahoru: MCMXXXVII / inv. et pinxit FRANTIŠEK KYSELA impr. JOSEF SOCHOR DVŮR KRÁLOVÉ n. L.

Vyvolávací cena
110 000 CZK
   |   4 583 EUR
Dosažená cena
140 000 CZK
   |   5 833 EUR

Návrh potisku tkaniny byl vytvořen podle postavení souhvězdí na obloze dne 28. 10. 1918, v den vzniku samostatného Československa. Výsledné dílo vzniklo v roce 1937 v továrně textilního průmyslníka Josefa Sochora ve Dvoře Králové nad Labem. Od založení v roce 1904 vybudoval Josef Sochor díky své pracovitosti a houževnatosti brzy podnik, jehož jméno se stalo zárukou kvality u nás i v zahraničí. Od počátku byly v továrně vyráběny a od roku 1910 také potiskovány zejména bavlněné tkaniny.

Publikováno: Adámková, G., Cibulková, A., Havlík, V., Škopová, J.: Hvězdné nebe / Sochorovi a František Kysela, 2023. UMPRUM, str. 176 a 177