Lot 58
Vilém Trsek (1862 - 1937) SLADKÉ BŘÍMĚ

1894
olej, plátno
58 x 74 cm (v x š)
sign. vpravo dole: V Trsek 1894

Vyvolávací cena
120 000 CZK
   |   5 000 EUR
Dosažená cena
160 000 CZK
   |   6 667 EUR

Vilém Trsek maloval převážně krajiny a studoval u prof. Ant. Lhoty, Fr. Sequense a M. Pirnera. Pocházel z lesnické rodiny a s prostředím lesa a vesnice srostl. Maloval hlavně práci na poli, lukách, u řeky, v lese nebo na dvoře. Dílo Sladké břímě je zmíněno v Tomanově slovníku. Výjev plný pohybu z období sklizně cukrové řepy je zpracován až s folkloristickou přesností. Veristické pojetí každého detailu představuje životnou momentku prakticky dokumentárních kvalit.