Lot 164
František Drtikol (1883 - 1961) PORTRÉT V ČEPICI

1949
olej, překližka
20 x 20,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Drtikol 1949

Vyvolávací cena
25 000 CZK
   |   1 042 EUR
Dosažená cena
31 000 CZK
   |   1 292 EUR

Drtikolovy portréty se vyznačují psychologickou linkou, která se vine jak fotografiemi, tak malbou. Zastával názor, že fotografie nevzniká dobrým modelem, ale že kompozice musí být již v hlavě autora hotova. Umělec vyčkává na vyzrálou myšlenku a tu následně promptně zachytí. Prolnutí hloubavé zamyšlené tváře s ponurou krajinou vytváří koherentní celek s nádechem společenské reflexe. Posouzeno Stanislavem Doležalem Art. D.