Lot 227
Věra Janoušková (1922 - 2010) MÍSA

90. léta 20. století
smaltovaný plech
38 x 43 x 17,5 cm (v x š x h)
nesignováno

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR
Dosažená cena
70 000 CZK
   |   2 917 EUR

Při sváření jednotlivých děl používá Věra Janoušková svářecí drát, kterým v podstatě sochy "šije". Tím v místě spojů vznikají dekorativní struktury, které dávají věcem nový ráz a život. Věra Janoušková pracovala na své výtvarné poloze celou svou existenci, intuitivně a dlužno říci, že měla i vynikající start jako zakládající členka skupiny UB 12. Raná sochařská tvorba Věry Janouškové v první polovině 60. let je pozoruhodná úsilím o hledání tvaru a výrazu, experimentováním s různými materiály a jejich vzájemnou kombinací. Přestože jsou její plastiky hravé a nechávají mnoho prostoru pro fantazii, nejsou záměrně tvořeny jako groteskní, ale reflektují vážná témata.