Lot 58
KAMENITÁ ŘEKA
Po 1870
Olej, plátno
58 x 79 cm (v x š)
Signováno vlevo dole "A. Chwala"
| 7 200 EUR
| 9 200 EUR
Tvorbu Adolfa Chwaly nejvíce ovlivnila škola Maxe Haushofera na pražské Akademii. Po přesídlení do Vídně se od roku 1860 v jeho tvorbě objevují alpské motivy a v 70. letech zcela dominují. Zvlněná krajina s kopci či skalisky a říčky vinoucí se údolím maluje úzkostlivě věrně. Světlo, se kterým zdařile experimentuje zahaluje obraz do nálad a stylizací. I kopce v povzdálí, zahalené do pastelového oparu, vykazují jasně čitelné obrysy stromů.
Zajímavý detail představuje postava kráčející po pěšince mezi domky a polem se zlátnoucími klasy obilí. Kameny v řece jsou malované s hmatatelnou realističností. K dílu je vypracován odborný posudek od PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové. Publ.: Š. Leubnerová: Adolf Chwala. Katalog výstavy Národní galerie v Praze, 2011, str. 64.