Lot 38
LOT OPOUŠTÍ SODOMU
18. století
Olej, dřevo
30,5 x 37,5 cm (v x š)
| 1 800 EUR
Z posudku PhDr. Hany Seifertové: „Scéna se odehrává v rovinaté krajině, zleva ji tvoří kulisa vysokých stromů, v popředí nízká vegetace. V pozadí je vidět hořící město, padající domy, věže, mosty. Plameny šlehají vysoko k nebi, hustý dým částečně zakrývá zkázu města. Lot se svými dcerami tvoří centrální skupinu. Energicky rozmlouvá s dvěma anděly, kteří ho nutí k útěku. Velmi působivý je i kolorit celé skupiny – šedomodrý oděv Lota vedle žlutého pláště dcery v pozadí, temně modrých rouch andělů a téměř bílé tuniky s růžovým přehozem v případě druhé dcery. Obraz líčí přesvědčivě dramatickou událost Starého zákona (Gen., kap. 19, 10–26). Malířská jistota provedení, živost skicovité malby a téměř pastelový kolorit kostýmů dodává obrazu přitažlivý půvab.“