50 000 CZK
| 1 961 EUR
Lot 31
HOLANDSKÁ PANNA
63 x 42 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
70 000 CZK
| 2 745 EUR
| 2 745 EUR
Olej, plátno.
Sign. vlevo nahoře: N.v.WAAY.
Holandský umělec Nicolaas van der Waay byl známý malíř, akvarelista a litograf, a také např. návrhář mincí a bankovek. Roku 1891 byl jmenován profesorem Akademie a veřejnosti nejznámější jsou patrně jeho alegorické ilustrace, které vytvořil pro Zlatý kočár, jež používá při slavnostních příležitostech královská rodina dodnes. Portrét mladé ženy nápadně připomíná detail z pravých dveří se zobrazením Holandské panny sedící na trůnu. Je symbolem holandského společenství, obvykle zpodobňována s ušlechtilým výrazem tváře, oděna v římském plášti spadajícím v širokých záhybech k zemi.