120 000 CZK
| 4 706 EUR
Lot 85
ZÁTIŠÍ SE SKLEM
60 x 81,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
120 000 CZK
| 4 706 EUR
| 4 706 EUR
Olej, plátno.
Sign. vpravo dole: M. Holý 30. Verso: štítek z výstavy "XXI Biennale Internationale des Beaux-Arts, Venise 1938" a razítko z výstavy v Mánesu.
Téma zátiší se spolu s krajinomalbou řadí mezi Holého nejoblíbenější náměty, k nimž se po celý život vracel. Nabízené Zátiší se sklem datované rokem 1930 vzniklo v době, kdy Holý vstřebal nové impulsy z cest po Francii a byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. Pod vlivem Spolku nabrala jeho paleta jasnějších odstínů a rukopis se uvolnil. V nabízeném díle můžeme sledovat jemné barevné přechody a akcenty bílé, které spolu s expresivním projevem utvářejí harmonický celek. Holý studoval na Akademii výtvarných umění u J. Preislera, V. Bukovace a J. Obrovského a navštěvoval také grafickou speciálku M. Švabinského. Důležitou roli hrál v Sociální skupině Ho Ho Ko Ko, kterou v roce 1924 založil společně s umělci K. Holanem, P. Kotíkem a K. Kotrbou. Skupina se převážně soustředila na realistické náměty a sociální tematiku. Holý celoživotně tíhne k expresionismu, což je znatelné nejen v jeho pastózních krajinomalbách, ale také malbách periférií, jímž často vtiskává stopy zádumčivosti a melancholie.