320 000 CZK
| 12 549 EUR
Lot 79
SKALISKO U MOŘE (CÔTE D´AZUR)
54 x 65 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
370 000 CZK
| 14 510 EUR
| 14 510 EUR
Olej, plátno.
Signováno vpravo dole: „Coubine“.
Z odborného posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.: „Skalisko u moře (Côte d Azur) je autentickým, okouzlujícím a sběratelsky neobyčejně zajímavým dílem, autora, jehož zasněná lyrická krajinářská plátna se vyznačují ojedinělou rovnováhou výtvarných hodnot a prostředků. Je ztvárněn v autorově typickém (neo)klasicistním stylu, kterým se celosvětově proslavil. Otakar Kubín-Coubine je jedním z nemnoha českých umělců, kteří svým dílem dosáhli uznání i v zahraničí. Jeho druhým domovem se stala Francie (od roku 1912), především oblast jižní Provence, kde prožil více než polovinu svého života, a jejíž krajina se mu stala celoživotním inspiračním zdrojem (…) Roku 1925 se usadil natrvalo v Simiane-la-Rotonde a získal francouzské s, tátní občanství. Posuzovaná krajina je však specifická a jedinečná v tom, že nevznikla přímo v Provence, ale na Côte d Azur. Podobnou pobřežní krajinu s pohledem na skaliska a moře ztvárnil roku 1927 ve dvou leptech, z nichž jeden je pohledem na ostrov Port-Cros u Toulonu. V posuzovaném obraze se Coubine projevuje jako mimořádně citlivý pozorovatel mediteránní přírody. Svůj krajinný záběr si zvolil přímo v terénu, neboť zastával teorii jednoho z prvních krajinářů – plenéristů Eugena Boudina, že „vše, co je namalováno přímo a na místě, má vždy sílu, moc a životnost, jíž nelze docílit v ateliéru“. Ztvárnil středomořskou krajinu v jednom z nejhezčích ročních období, na jaře, kdy není vyprahlá sluncem ani zmítaná mistralem, jako kousek pozemského ráje. “
Provenience I Z majetku Adolpha Baslera.