90 000 CZK
| 3 529 EUR
Lot 90
NA ULICI
27,5 x 41,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
100 000 CZK
| 3 922 EUR
| 3 922 EUR
Olej, plátno.
Sign. vlevo dole: P. Kotík 36.
Verso autorské číslování: 19/36; razítka Galerie Mary Šnoblové a Klubu přátel umění v Mladé Boleslavi.
V roce 1932, po předchozím dvacetiletém působení na menších městech (Turnov, Nová Paka, Mladá Boleslav) se Pravoslav Kotík stěhuje do vysněné Prahy, kde dostává místo učitele kreslení na reálce Na Smetance. Pražské prostředí je ale na jeho přímou povahu příliš mnohoznačné, nesplňuje jeho očekávání a malíř se postupně uzavírá do sebe. „Kotík se vrací ke starším tématům a rozvádí je v různých variacích. Pokračuje ve volném cyklu, který byl v roce 1978 vystaven jako Skupiny, davy, zástupy. Jedná se o stále stejnou vrstvu drobného proletariátu, počet figur v obrazech narůstá: lidé se scházejí na ulici, před hospodou, v dílně nebo automatu, společně protestují nebo jdou do kina. Rozvíjené téma citlivě reflektuje zneklidňující klima doby a obrazy se stávají obsahově nosnější. Kubizující stavba se bortí pod expresí tvaru i výrazu. Obrazy jsou malířsky vydatné. Výjevy dostávají divadelní ráz, který podporuje kulisovité řazení dějových plánů.“ Cit. Marcela Pánková, Pravoslav Kotík 1889–1970, str. 43, NG v Praze u příležitosti autorovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně 1991.
Ref.: Výstava Pravoslav Kotík – Podobizny, Jiří Kodl – Krajiny, Galerie Mary Šnoblové v Bredovské ulici na Praze 2, březen 1937.