55 000 CZK
| 2 157 EUR
Lot 92
ZÁPAS HERAKLEA S KITHAIRONSKÝM LVEM
32 x 36 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Kresba, akvarel, papír.
Sign. vpravo dole: Emil Filla 36. Verso přípis: Tuto kresbu si vybral Fr. Tichý když mu ji Filla daroval. J.H.
Kresba ze sbírky Františka Tichého je s největší pravděpodobností přípravnou skicou ke stejnojmenému Fillovu obrazu, namalovanému ve stejném roce. Odpovídá tomu přesná kompozice Heraklea i skoleného lva. V tomto období se také stylově zbavuje pozůstatků kubismu a začíná se projevovat dynamický rukopis. Na předválečnou atmosféru reaguje Filla celou sérií obrazů s detailní interpretací antických mýtů a bájí. Námět kresby vychází z řecké mytologie o hrdinovi
Herakleovi, který již v mládí svým kyjem skolil kithaironského lva, pustošícího stáda, a jehož kůži po té nosil. Námět může být zaměněn i s jeho prvním úkolem, jímž bylo zabití obřího nemejského lva s neprorazitelnou kůží, kterého silou v pažích zardousil v jeho jeskyni.