60 000 CZK
| 2 353 EUR
Lot 97
Z MICHLE
26 x 36,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
130 000 CZK
| 5 098 EUR
| 5 098 EUR
Olej, překližka.
Sign. vpravo dole: J. Smetana 1943.
Verso nálepka s přípisem: Smetana: Z Michle.
Město a jeho periferie, estetika zdánlivě banálních zákoutí, jsou témata, která inspirovala významného českého moderního malíře a grafika Jana Smetanu. Ve svém díle kladl velký důraz na světlo, linie, barevné odstíny a jejich sytost. Byl členem skupiny 42 a také Výtvarného odboru UB, SČUG Hollar a později se stal členem skupiny 58. V roce 1936 začal
studovat na ČVUT v Praze na fakultě architektury u O. Blažíčka, K. Pokorného a C. Boudy. 17. listopadu 1939 byl zatčen gestapem, v zajetí byl do dubna 1940. Od r. 1941 studoval na UMPRUM v at. u prof. A. Strnadela, kde vydržel jeden rok. Po skončení války dokončil vysokou školu a nastoupil jako odborný asistent prof. M. Salcmana v ústavu malby na ped. fakultě UK v Praze. V roce 1950 odtud odešel a věnoval se vlastní tvorbě. Po té působil jako pedagog na AVU v ateliéru pro figurální a krajinářskou malbu. Smetana poprvé vystavoval se Skupinou 42, první samostatná výstava pak byla v roce 1948 v Topičově salonu v Praze, během jeho života proběhla řada důležitých souborných výstav, poslední autorská výstava proběhla v roce 2006 v SGVU v Litoměřicích.