350 000 CZK
| 12 727 EUR
Lot 163
SAMOTA
51,5 x 61,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
2 200 000 CZK
| 80 000 EUR
| 80 000 EUR
"Obraz Samota patří mezi Divišova důležitá plátna a objevení jeho druhé verze, která je dokonce datována o rok dřív než známá verze z Polabského muzea v Poděbradech, je bezesporu událostí. Obraz – jak potvrzuje Divišův typický přípis na zadní straně plátna – vznikl v New Yorku, v roce 1945. Zachycuje scénu s ležícím ženským aktem v interiéru, která má bezesporu těsnou vazbu na Divišova předválečná pařížská díla téhož námětu... Obraz se vynořil po dlouhé době, na výstavách po malířově smrti se neobjevil, nicméně s ohledem na katalogové údaje byl snad vystaven na první Divišově výstavě po návratu z Ameriky, ve Vilímkově galerii od 30.1. – 22.2. 1948". Citace z odborného posudku historičky umění Mgr. Vandy Skálové. Posudek přiložen.
Olej na plátně, signováno vpravo dole: Alén Diviš. Vzadu přípis na plátně: New York 1945.