400 000 CZK
| 14 545 EUR
Lot 147
DON QUIJOTE DE LA MANCHA
48,5 x 31,5 cm (v x š)
Vyvolávací cena
Dosažená cena
650 000 CZK
| 23 636 EUR
| 23 636 EUR
Autor je významnou osobností slovenského moderního malířství. Studoval na pražské Akademii u profesorů Josefa Loukoty a Jakuba Obrovského. Byl členem skupiny "Generace 1909", jejíž umělci se zaměřovali na sociální a národní aspekty. Na počátku 30. let krátce pobýval v Paříži. Po absolvování Akademie zůstal natvalo v Praze. Zásadní ovlivnění Majerníkovy tvorby přinesl nástup nacismu a jeho onemocnění roztroušenou sklerózou. Právě Don Quijote je jakýmsi symbolem marného boje, který umělec prožíval v osobní i společenské rovině, a který se v jeho pozdním díle často opakuje.
Tempera a kvaš na papíře, signováno a datováno vlevo dole: Majerník 44. Vzadu výstavní štítky.