Lot 230
Jan Vyleťal (1940 - 2013) STRUKTÚRA KENTAURA CHIRON

2009
olej, plátno
120 x 80 cm (v x š)
sign. verso: Vyleťal

Vyvolávací cena
50 000 CZK
   |   2 083 EUR

Jan Vyleťal, dvojče umělecky slavnějšího Josefa Vyleťala, vytvářel geometrické abstrakce, které ve svém oboru neměly obdoby. Prozrazují autorovu zálibu ve zkoumání podstaty života, genetiky a vesmíru. Jan Vyleťal byl členem České astronomické společnosti. Chiron je planetka, u níž byly zároveň objeveny vlastnosti komety a je tedy klasifikována jako obojí. Výtvarně je možné tento problém pojednat jako předloženou značně členitou kompozici.