Lot 226
Jaroslav Róna (1957) FRANZ KAFKA

2001
cín
40,5 cm (v)
sign. a dat. na plintě: RÓNA 01

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR

Jedná se o menší variantu ke slavné takřka čtyřmetrové soše Pomníku Franze Kafky, která stojí v Praze na rozhraní Starého Města a Josefova na místě již neexistujícho domu, kde Franz Kafka bydlel. Podoba sochy je inspirována Kafkovým nejstarším dochovaným textem, povídkou Popis jednoho zápasu. Jde o sousoší tvořené dvěma těly, jedno z nich je vyprázdněné, představující plnou formu čistě prostřednictvím pánského obleku, kterému z rukávů nevycházejí ruce (téma uniformy, které je pro středoevropský literární modernismus klíčové); na ramenou jí s jistou lehkostí sedí menší postava, která je naopak kompletní a má představovat samotného Kafku. Róna je od počátku malířem i sochařem v jedné osobě. Obě média se námětově vážou k jednomu a témuž světu, který formuje vztah k tajemnu, ironii a grotesknosti, často čerpá z umění archaických národů či futurismu. Nabízená cínová varianta vznikla v nepočetném souboru odlitků, které autor vyhotovil.