Lot 224
Jaroslav Róna (1957) SOCHAŘSKÉ ZÁTIŠÍ

2009
olej, plátno
49 x 59 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Róna 09

Vyvolávací cena
55 000 CZK
   |   2 292 EUR

Sochařské zátiší vybočuje z rámce žánru fantaskní barevností a určitou stavebností kompozice, která obrazu dodává monumentalitu. Obraz se pohybuje spíše v intencích mystické zmenšené krajiny, ve které krystalizují nové a nečekané struktury, které se prolínají se symboly ze známého světa. Jaroslav Róna je bezesporu jeden z nejvýznamnějších představitelů generace 80. let, autor několika výrazných realizací ve veřejném prostoru (Pomník Franze Kafky v Praze) a je rovněž členem skupiny Tvrdohlaví (od 1987). Díla Jaroslava Róny jsou především divácky velmi poutavá. Vždy je v nich trocha nadsázky lehce ironizující přístup ke světu a zároveň je schopna obsáhnout témata existenciální a otázky proměny společnosti v čase.