Lot 191
Jiří John (1923 - 1972) LISTOVÍ

Kolem 1966
tisk, plátno
155 x 236,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
45 000 CZK
   |   1 875 EUR

Rozsáhlé nástěnné dílo vytvořené dle návrhu Jiřího Johna vzniklo pro budovu Československého velvyslanectví ve Stockholmu, kde bylo instalováno roku 1972. Vychází z grafické práce z roku 1966 s názvem Listoví, obdobně členěné struktury vegetace zastupuje i tématický celek Listoví z roku 1970 a Tráva z let 1971 a 1972, kde nacházíme poslední grafiky Jiřího Johna. Reprezentativní architektura, interiérový design i umělecká výzdoba jsou pokládány za vrchol československého brutalistického „Gesamtkunswerku“ poválečné éry. Všechny realizace, které z těchto soutěží vzešly, byly výjimečné svým komplexním výtvarným programem. Reprezentativní architektura tohoto typu byla finančně podporována státem a díky značným prostředkům mohly být stavby realizované ve vysoké kvalitě, včetně na míru navrženého mobiliáře a výtvarných děl. Jiří John je považován za předního představitele české umělecké scény šedesátých let 20. století. Jeho vyzrálý umělecký projev prolínal působení přírody, hmoty a světla.

Publikováno: Zemina, J.: John. Arbor Vitae, 2019. Str. 132