Lot 119
Konstantin Korovin (1861 - 1939) OPERA VE VICHY

20. - 30. léta 20. století
olej, plátno
61 x 50 cm (v x š)
sign. vpravo dole: Constant Korovine Vichy

Vyvolávací cena
600 000 CZK
   |   25 000 EUR

Opera ve Vichy je reprezentativním dílem z vrcholného období malířské tvorby Konstantina Korovina – umělce, který je považován za nejdůležitější osobnost ruského impresionismu. Poprvé se s tímto novým moderním stylem setkal prostřednictvím svého profesora na Akademii v Petrohradě, Vasilije Polenova. Roku 1885 cestoval do Španělska a Francie, kde ho uchvátili tamní impresionisté, takže si již plně osvojil prvky jejich stylu. Vystavoval s uměleckou skupinou Peredvižnici. V letech 1909–1913 byl profesorem na Moskevské škole malby, sochařství a architektury. Francii navštívil mnohokrát a kromě nočních bulvárů modeloval stylisticky uvolněné koloristické scény s podílem vysokých past, které vrstvil na již částečně zaschlý podklad a plnohodnotným způsobem budoval výtvarnou vizi. Z restaurátorské rešerše uvedené ve zprávě Šárky a Petra Bergerových vyplývá, že Korovin navštívil Vichy několikrát, jak dokládá svými obrazy. Datovány jsou jeho návštěvy v roce 1902, 1911 a 1926. Samotný komplex opery a kasina (Théâtre du Casino) namaloval minimálně ještě jednou, a to jako noční výjev, a na jednom obraze zachytil vstup do areálu parku.