Lot 95
Ludvík Kuba (1863 - 1956) SVATÝ JERONÝM

30. léta 20. století
plátno na kartonu, olej, plátno, karton
43 x 44 cm (v x š)
sign. vpravo nahoře: L Kuba

Vyvolávací cena
40 000 CZK
   |   1 667 EUR
Dosažená cena
43 000 CZK
   |   1 792 EUR

Ludvík Kuba projevoval umělecké sklony již od dětství. Njeprve se projevily v hudbě, když se učil hrát na housle a varhany, dále přispíval obrázky do časopisů. Projevil i silný cit pro studium etnografie a studoval na AVU u Maxe Pirnera. Návštěvy zahraničí vnesly do jeho maleb tóny impresionismu a expresionismu. Namaloval i velké množství autoportrétů, na kterých si odvážnější kolority rád zkoušel. Jak sám říkal - malíř má sám sebe vždy po ruce. Předložené dílo lze datovat do 30. let, kdy se v jeho díle projevuje spojení temnějších kontrastních tónů v pozadí s volnějším impresionisticky laděným rukopisem a opalescentními záblesky modré a zelené podmalby.