Lot 101
Karel Dvořák (1893 - 1950) NÁMOŘNÍK

1925
kolorovaná pálená hlína
53,5 cm (v)
nesignováno

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR

Karel Dvořák dokončil studium v letech 1917-1919 u prof. J. Štursy. Patřil k silné generaci sochařů, kteří ovlivnili podobu českého sochařství až do 2. poloviny 20. století. Nabízené významné Dvořákovo dílo Námořník vzniklo ve stejném roce, ve kterém autor zhotovil i portrét Otty Gutfreunda, jehož tvorbou se inspiroval; kromě sociálního civilismu se vyznačoval i polohou s příklonem k italské renesanci a v pozdní tvorbě i dynamickou, takřka barokní modelací. Motiv námořníka lze v tvorbě Karla Dvořáka nalézt i na portálu paláce Adria (1922-1925), kde je umístěn coby personifikace Terstu a Prahy s atributy námořního obchodu (loď, pytel přes rameno) a zemědělství. Publikováno: J. Pečírka: Karel Dvořák, Praha 1955, s. 27; J. Kotalík: Tschechische Kunst der 20er+30er Jahre. Avantgarde und Tradition, Darmstadt 1988, repro s. 53; K. Srp: V novém světě. Podmínky modernity 1917-1927, Galerie výtv. umění v ostravě 2018, repro s. 120.