Lot 15
Jan Kupecký (1666 - 1740) (připsáno) PORTRÉT MUŽE

1. polovina 18. století
olej, plátno
80 x 76 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR

Jan Kupecký byl český barokní malíř, významný portrétista šlechty a umělců. Působil v Itálii, Rakousku, na Slovensku, v Polsku a v Německu. Jeho dílo vyniká svou nadčasovostí - zejména potréty běžnějších lidí, které nejsou svázány konzervativním přístupem k šlechtickým portrétům, jsou neobyčejně živé, zachycují drobné záchvěvy mimiky a lidských myšlenek. Právě výraz těchto portrétů spojený s tím nejlepším, co se naučil z holandské malby, činí z jeho portrétů neotřelá díla.