Lot 161
František Drtikol (1883 - 1961) AKT

40. léta 20. století
olej, plátno
61 x 61,5 cm (v x š)
nesignováno

Vyvolávací cena
40 000 CZK
   |   1 667 EUR
Dosažená cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR

Přestože František Drtikol bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů první třetiny 20. století a jeho dílo je zastoupeno v řadě veřejných i soukromých kolekcí, v roce 1935, kdy mu bylo 52 let, prodal svůj ateliér ve Vodičkově ulici. Proslavil se svými aktovými fotografiemi, které předznamenaly i část jeho malířské tvorby, které se v následujích letech plně oddal. Polonahá žena představuje realističtější a zhmotněnější polohu jeho tvorby, kdy se nechává inspirovat křivkami, světlem a stínem. Jeho pozdější tvorba učiní z hmotných žen bytosti světelné a povznesené. Posouzeno Stanislavem Doležalem Art. D.