Lot 162
František Drtikol (1883 - 1961) MEDITACE

1944
olej, překližka
20 x 15 cm (v x š)
sign. verso: D

Vyvolávací cena
60 000 CZK
   |   2 500 EUR
Dosažená cena
200 000 CZK
   |   8 333 EUR

František Drtikol se v českém výtvarném umění zrodil jako fotograf. Jeho cit pro světlo a fotografii aktu ho proslavil u nás i ve světě, v roce 1935 však fotografie zcela zanechal. Ponořoval se hlouběji a hlouběji do vlastního nitra. "Bůh je tam, kam ho vpustíme." Meditace a vzývání ho přivedla k duchovnímu růstu a probouzení. Ztišená bytost uzavřená světu se vypíná k absolutnímu osvobození a kolem ní divoce víří déšť božského světla. Páteř bytosti tvoří bílé světlo prýštící k nebi. Osvobozená duše je jedním z klíčových témat jeho uměleckého i osobního vývoje. Vypovídá o extatické cestě završené moudrostí. Posouzeno Stanislavem Doležalem Art. D.