Lot 123
Milada Marešová (1901 - 1987) DĚVČÁTKO S PAMPELIŠKAMI

1934
olej, karton
39 x 28 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Marešová 34

Vyvolávací cena
180 000 CZK
   |   7 500 EUR
Dosažená cena
180 000 CZK
   |   7 500 EUR

Dívenka uprostřed temného lesa sbírá odkvétající pampelišky. Oděná v zářící pampeliškové žluté, mladá a usměvavá vytváří působivý a důrazný kontrapunkt k lesu nořícímu se do tmy a spánku. Podobnost žluté s oblohou prozářenou sluncem a letními květy, které lákají život všude kolem, nelze opomíjet a žlutá ve výtvarném umění často představuje důležitý symbol. Někteří malíři dokonce přijali sluneční žlutou jako rukopisnou. Dívka s pampeliškami představuje symbol - je sama jakousi poslední zářivou pampeliškou uprostřed odkvetlé louky a stává se připomínkou života v chladnoucím světě, kde stačí poryv větru a po kdysi kvetoucích pampeliškách nebude ani památky.