Lot 160
František Drtikol (1883 - 1961) EVA S JABLKEM

1942
olej, překližka
49,5 x 42 cm (v x š)
sign. vlevo dole: Drtikol 42

Vyvolávací cena
95 000 CZK
   |   3 958 EUR
Dosažená cena
170 000 CZK
   |   7 083 EUR

Když v roce 1935 prodal František Drtikol svůj ateliér ve Vodičkově ulici, bylo mu 52 let. Definitivně přestal být podle svých slov fotografem a vrátil se ke své lásce – malování. Jeho malířská tvorba se zabývala tématy produchovnělých krajin, symbolickými figurálními kompozicemi, navazujícími na fotografie aktů a často v nich zobrazoval zářící postavy žen, zbavených zbytečného pozemského balastu. Ženy zářící, archetypální bytosti, které se pohybují krajinou, ve které našly pozemský ráj. Bezstarostné, moudré a sdílející transcendentní svět vědění a nekonečných možností. Posouzeno Stanislavem Doležalem Art. D.