Lot 116
Josef Váchal (1884 - 1969) KAPLIČKA

1931
olej, plátno
39 x 49,5 cm (v x š)
sign. vpravo dole: J. Váchal 31

Vyvolávací cena
35 000 CZK
   |   1 458 EUR
Dosažená cena
47 000 CZK
   |   1 958 EUR

Obrazotvornost Josefa Váchala vyrůstala z úzkostných stavů, strachu z neznáma a deníkových záznamů nočních vizuálních a sluchových halucinací. Toulal se krajinou a nacházel v ní skryté příběhy, zjevení, okultní jevy. Zejména okolí Šumavy zkoumal až s fanatickou vášní a popisoval své zážitky s údivem, radostí i hrůzou. Malíř, grafik, ilustrátor, sochař a také básník, vynikl jako originální tvůrce především v technice barevného dřevorytu, kterým zaujal na zahraničních výstavách, v Kolíně nad Rýnem nebo ve Florencii. Vyučil se knihařem a navštěvoval soukromou školu u Aloise Kalvody. Většinu života žil v ústraní a chudobě, vždy si neohroženě razil svoji vlastní cestu bez ohledu na posměch a přehlížení uměleckých kritiků.