Lot 131
Josef Lada (1887 - 1957) STAVĚNÍ SNĚHULÁKA

1937
akvarel, kvaš, lepenka
24,5 x 38 cm (v x š)
sign. vlevo nahoře: Jos. Lada 37

Vyvolávací cena
400 000 CZK
   |   16 667 EUR
Dosažená cena
400 000 CZK
   |   16 667 EUR

Z odborného posudku PhDr. Pavly Pečinkové, CSc.: "Předložený obraz nebyl dosud odbornou literaturou evidován. Motiv stavění sněhuláka má v tvorbě Josefa Lady desítky variací. Objevuje se už v Humoristických listech, je využit v ilustracích dětskych knížek (například k pohádce Sněhurka). Od poloviny třicátych let, kdy se Lada začiná uplatňovat nejen jako karikaturista a ilustrátor, ale i jako malíř, se promítá i do jeho volné tvorby. Výtvarné znaky jsou typické pro Ladovu malbu třicátych let, zejména pro volněji provedené krajinářské studie, které svym stylem odpovídají dobové orientaci výtvarného odboru Umělecké besedy (např. Vrány letí, 1933, Národní galerie v Praze, Zimní krajina, 1935, Galerie umění ve Zlíně, Česká vesnice, 1935, aj.) Dílo je provedeno na kvalitní značkové lepence, kterou Lada obvykle užíval."