Lot 203
Olbram Zoubek (1926 - 2017) ZVĚSTOVÁNÍ

1972
olovo, zlacené olovo
25,5 x 25 cm (v x š)
signováno a datováno verso: O ZOUBEK 72

Vyvolávací cena
30 000 CZK
   |   1 250 EUR
Dosažená cena
90 000 CZK
   |   3 750 EUR

Reliéf Zvěstování zobrazující muže a ženu ve zlatém průchodu je dílem Olbrama Zoubka, jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20.  století. Po absolutoriu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru Josefa Wagnera se autor uchýlil k restaurování historických soch a sgrafit, zejména proto, že byl jako umělec režimu nepohodlný a nemohl oficiálně vystavovat. Plastice se ovšem věnoval i nadále; v roce 1996 byl oceněn státním vyznamenáním Medailí za zásluhy I. stupně. Jeho dosud největší retrospektivní výstava čítající okolo 300 exponátů se uskutečnila v roce 2013 v Jízdárně Pražského hradu. K dílu je přiložen pravost potvrzující certifikát Nadačního fondu Kmentová Zoubek a PhDr. Polany Bregantové.