Lot 55
ZIMNÍ KRAJINA
1906
Olej, plátno
76 x 199 cm (v x š)
Vlevo dole "Jul. Fałat"
| 5 600 EUR
| 224 000 EUR
Julian Fałat nejprve studoval u Władysława Łuszczkiewicze na Krakovské škole výtvarných umění a poté na umělecké akademii v Mnichově. Po několika cestách po Evropě a Asii v roce 1885 sestavil Fałat sbírku studií ze svých cest, které by se později hodily při vývoji jeho uměleckého díla. Náměty typickými pro Fałatovu malbu jsou polské krajiny, lovecké výjevy, portréty a studie z jeho cest. V roce 1886 Fałat přijal pozvání od budoucího německého císaře Viléma II., aby sloužil jako dvorní malíř v Berlíně. Předložená Zimní krajina patří mezi virtuozní ukázky jeho krajinářského talentu kde využívá výrazných kontrastů a dokonalého světla k vytvoření propracovaného zimního motivu, kde se říčka zařezává do sněhem pokryté krajiny. Díla Julian Fałata se objevují na aukčním trhu poměrně raritně, neboť jich mnoho bylo zabaveno a ztraceno během německé okupace. Restaurováno.