Lot 20
KRBOVÉ HODINY Z OBDOBÍ LUDVÍKA XV.
Kolem 1740
Dýha ze zeleného rohu, v ohni zlacený bronz, leštěná mosaz, smalt, mořené dřevo
93 x 42 x 18 cm (v x š x h)
Signováni: Quoniam
| 3 000 EUR
| 6 400 EUR
Impozantní a vzácné francouzské stolní hodiny s bohatou florální výzdobou ukazují na mimořádně kvalitní řemeslnou bronzařskou tradici ve Francii. Jsou kombinací zeleného rohu (anglofonně označovaném jako „green horn veneer“), v ohni zlaceného bronzu a leštěné mosazi po stranách a uvnitř hodinové bedny. Hodiny jsou na vrcholu zakončeny figurálním motivem ženy s fanfárou a ratolestí stojící na mosazném půlkulatém podstavci. Sama technika intarzie ze zeleného rohu je unikátní pro svou náročnost i ojedinělost, která se dá datovat pouze do první poloviny 18. století ve Francii. Do bohatě zdobeného zlaceného bronzového ciferníku jsou vsazeny smaltované větší díly s římskými a menší díly s arabskými číslicemi. Za mosaznými ručičkami na ciferníku a vzadu na stroji signováno: Quoniam a Paris. Uvnitř bedny hodin na mosazném podkladu erbovní štítek s latinským nápisem FIDELITAS (věrnost). Hodinář Joseph Quoniam se stal francouzským hodinářským mistrem v roce 1740, v době, kdy provozoval svou dílnu v pařížské Rue Fromenteau. Nabízené hodiny nepochybně představovaly ve své době vrchol reprezentace, což ostatně dokládá i skutečnost, že výrobce hodin, Joseph Quoniam, byl hodinářem ve své době patrně nejbohatšího muže Francie, Ludvíka Jana Maria Bourbonského (známý též jako Duc de Penthièvre), který kromě slavného Hôtel de Toulouse v Paříži vlastnil nespočet zámků, z nichž několik nepřežilo Velkou francouzskou revoluci a období měnících se vlád 19. století.Restaurováno, stroj k seřízení.