Lot 89
OD STARÉHO KOLÍNA
Kolem 1920
Olej, plátno, karton
50 x 70 cm (v x š)
Vpravo dole "V Radimský"
| 6 000 EUR
| 6 800 EUR
V době vzniku díla žil Radimský už opět v Čechách, v rodném domě na Pašince u Kolína, a jeho stálou inspirací mu byla řeka Labe a její okolí. Stále znovu a znovu zaznamenával lesklou vodní hladinu ve spleti rákosů a leknínů, zrcadlení na vodním povrchu podával s přesvědčivostí, stejně jako odrazy větví okolních stromů, nejčastěji olší nebo starých vrb. V tomto námětu byl naprosto nepřekonatelný. Také na předložené krajině Od Starého Kolína malíř barevnými skvrnami přesvědčivě zachytil čeřící se hladinu Labe a její břehy rámované stromovím, odrážejícím se na vodní hladině. Hlavní úlohu zde hraje slunce a stín, záběr má pro malíře charakteristické intenzivní světlo. Krajina je pozoruhodně provedená, patří mezi ta díla Václava Radimského, jaká byla a jsou dodnes vyhledávaným sběratelským artiklem.