Lot 138
NA ŘECE
1946
Olej, plátno
45 x 38,5 cm (v x š)
Vpravo dole "K Černý Š 46"
| 10 000 EUR
| 15 600 EUR
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.: "Posuzovaný obraz "Na řece" je originálním, motivicky vzácným a výtvarně bravurně expresivně cítěným dílem Karla Černého, nepřehlédnutelného solitéra české moderní malby. Karel Černý dokázal ve svých plátnech spojit fantazii a skutečnost v poeticko-melancholickou vizi světa, která odrážela jak jeho subjektivní pocity, tak také klima doby. Jeho tvůrčí vývoj formovaly velice intimní prožitky a reflexe okolí. K jeho melancholickému povahovému rysu se přidával i fyzický handicap - porucha páteře. Snad právě snaha překonat nostalgický životní pocit radostnějším pohledem na svět byla příčinou unikátní síly jeho obrazů. Poměrně velká pozornost je v literatuře věnována Černého prvnímu pařížskému pobytu (1946), v našem kontextu je důležité, že současně navštívil i Antverpy. O Antverpách si zapsal: "samé parníky, lodě, námořníci, krčmy, dělníci a noc - fantastická." Černého výtvarně přitahovaly tvary pevně formované, vhodné pro stylizaci a zdůraznění pevných lineárních obrysů. Loď, proměněná ve zjednodušující znak, tu zastupuje přítomnost člověka, je nabita zlidšťující silou a symbolizuje malířovu osamělost."