200 000 CZK
| 8 000 EUR
Lot 191
DVOJČATA
80. léta 20. století
Tavené, broušené a částečně pískované sklo
44,5 cm (v)
Signováno na jedné soše dole "Vízner"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
300 000 CZK
| 12 000 EUR
| 12 000 EUR
Období volné tvorby Františka Víznera patřilo jeho četným experimentům. Ačkoliv se soustředil primárně na vázy a mísy, dílo Dvojčata v sobě promítá jeho záměr důkladně prozkoumat sílu skla a jeho vliv na výraz celkového objektu. Monumentalita masivních skleněných vertikál se snoubí s čistotou a vyvážeností čírého akvamarínového tónu a oslní svou působivostí. Jedná se pravděpodobně o první ze tří variant soch, které vznikly po autorově návštěvě New Yorku a vychází samozřejmě z komplexu budov World Trade Center. Dvě zbývající varianty nalezneme v New Yorku a v rodinném kruhu autora.