Lot 86
ZIMNÍ KRAJINA S ŘÍČKOU
Kolem 1910
Olej, karton
49,5 x 66 cm (v x š)
Sign. vlevo dole "Panuška"
| 1 800 EUR
| 2 200 EUR
Jaroslav Panuška, přední český krajinář a symbolista od svého učitele Julia Mařáka zcela přijal pečlivost vůči zobrazování krás přírody a jeho scenérie věrně zachycují náladovost české krajiny. Obraz Zimní krajina s říčkou patří k typickým ukázkám jeho tvorby a přináší neobyčejně umně nakomponovaný pohled na sněhem pokrytou ztichlou zimní krajinu. Říčka, vinoucí se hájem opadaných vrb, odráží okolní scenérii jako zrcadlo a koruny stromů nechají do nitra scény proniknout jen minimum světla. Vytvářejí tak tajuplnou atmosféru, která je pro Panuškova díla rovněž charakteristická a projevuje se také v malířově zálibě zobrazovat různá pohádková stvoření.