Lot 32
PORTRÉT DÁMY
Po 1650
Olej, plátno
47 x 36,5 cm (v x š)
| 6 000 EUR
| 6 000 EUR
Obraz zpodobňuje vdanou mladou ženu, představitelku tehdejšího městského patriciátu. Oděná je do tmavých šatů s decentním dekoltem zdobeným lesklou stužkou a krajkou. Vlasy skrývá pod krajkovým čepečkem s šitou retičelou a perličkami. Při dolním okraji obrazu můžeme spatřit náznak prostřihovaných rukávů a celkový dojem z garderóby působí povědomým dojmem – podobný oděv se totiž vyskytuje i na Škrétově známé rodinné podobizně a má jej na sobě manželka Dionysia Miseroniho Marie Ludmila. Podobizna mladé dámy vyniká zejména zpracováním detailů, které jsou předkládány v úzkostlivé realističnosti. Karel Škréta patřil mezi české nejvýznamnější barokní malíře.
Narodil se do protestantské rodiny a vynikal jako portrétista, dále oltářními malbami, kresbami a návrhy ilustrací.
Lit.: Kolektiv autorů: Karel Škréta 1610–1674. Doba a dílo, 2010, str. 84 a 85.