28 000 CZK
| 1 120 EUR
Lot 93
HOMO HOMINI LUPUS
1901
Akvarel, kresba tuší, běloba, papír
36 x 21,3 cm (v x š)
Signováno tuší vpravo nahoře "M.PIRNER"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
150 000 CZK
| 6 000 EUR
| 6 000 EUR
Homo homini lupus, čili Člověk člověku vlkem, patří k dílům, v nichž Pirner prostřednictvím alegorie kritizuje a paroduje společnost. Před zraky zvířat je okřídlená postava Fantazie ukřižována tlupou opic. Alegorie ideálního světa Umění je podrobena nelítostnému a devastujícímu střetu s realitou moderní doby. Ve spojení alegoricko- symbolického obsahu odkrývá Pirner svůj pohled plný ironie a osobní pocity deziluze a pesimismu. Podobně jako v jiných dílech z přelomu století Pirner využívá motivy secesní ornamentiky.