45 000 CZK
| 1 800 EUR
Lot 183
FAUN A NYMFY
1978
Slitina olova a cínu, částečně zlaceno
34,5 x 34,5 cm (v x š)
Sign. zezadu "O Zoubek"
Vyvolávací cena
Dosažená cena
60 000 CZK
| 2 400 EUR
| 2 400 EUR
Reliéf se věnuje mytologickému tématu Fauna – Pana, hrajícího na píšťalu, okouzlujícího půvabné éterické nymfy, které podléhají jeho písním a synchronně tančí do rytmu se závoji. Kompozice vyvolává dojem, že se Faun pokouší reliéf opustit a nymfy odvést s sebou. Olbram Zoubek je jeden z nejvýraznějších českých figurálních sochařů druhé poloviny 20. století. Žil střídavě v Praze, kde měl svůj ateliér, a v Litomyšli. Člověk a lidské tělo jsou zcela ústředním tématem jeho tvorby a protáhlé postavy odrážejí archetypy lidské existence. Ve své práci kladl důraz na řemeslnost a nadčasovost uměleckého objektu.