Lot 42
AMOR A PSYCHÉ V KRAJINĚ
2. polovina 18. století
Olej, plátno
52 x 63,5 cm (v x š)
Nesignováno
| 3 400 EUR
| 3 400 EUR
Motiv dramatické lásky Amora a Psýché překonávající překážky fascinoval umělce již od nepaměti. Amor i Psýché jsou archetypem mužské a ženské krásy spojené láskou, avšak rozdělené jejich podstatou – Amor je bůh, Psýché člověk. Psýché dle mytologie oplývala takovou krásou, že jí záviděla i sama Afrodita. Trnitá životní cesta Amora a Psýché končí šťastně, Psýché se stane nesmrtelnou a porodí dceru Hedoné. Výjev na Tischbeinově obraze vyjadřuje něžnou lásku Amora k Psýché – zatímco Psýché sedí s melancholickým výrazem ve tváři, bůh jí zdobí vlasy květinami. Johann Heinrich Tischbein pocházel z početné rodiny malířů a soustředil se na portréty nobility, mytologické scény a výjevy z historie.