Lot 102
CESTA ŽIVOTA
1911
Olej, plátno
170 x 237 cm (v x š)
Signováno vlevo dole "Jettmar 1911"
| 7 200 EUR
| 8 000 EUR
Zrození, život a smrt – takové jsou tři pilíře tvorby rakouského symbolisty Rudolfa Jettmara. Neobyčejně vyzrálé a precizně nakomponované dílo velkolepých rozměrů na první pohled upoutá postavou ženy, která drží v náručí dvě děti a jíž se třetí dítě jemně přidržuje za sukni. Jako silná a hrdá madona, své děti pevně drží v bezpečí náruče a je atributem posvátného mateřství. Vlaje okolo ní šarlatový závoj a výraz její odhodlané tváře osvětluje zářící obzor. Opodál leží tři starci – analogie pomíjivosti života a stárnutí. Poklidně odpočívají a upírají zraky k obzoru, či vzhůru, obklopeni zřasenými tógami. Za jejich zády se nad ruinami města kumulují temná oblaka. Rudolf Jettmar patřil mezi zakladatele vídeňské secese, přispíval do časopisu Ver Sacrum a dílo Cesta života (Am Wege) bylo roku 1910 vystaveno v Pavilonu Secese ve Vídni. Publ.: R. Bacher, L. Bauer. B. Biegas: Secession 1910, kat. Ö 64.