1 800 000 CZK
| 70 588 EUR
Olej, plátno.
Sign. vlevo dole: E. Vernet/ 1844.
Obraz pochází z vrcholného umělcova období po jeho první cestě do Mnichova. Romantický námět s beduínem a Arabem předvádějícím koně je založen na dokonalé kresbě a zároveň světelné malbě, která je příznačná pro vrcholný romantismus. Kromě výstižné kresby a smyslu pro eleganci koně dokazuje obraz také Vernetovu schopnost působivě zachytit sluneční svit a celé ovzduší orientálního prostředí. Ke kultivované malbě se pojí precizní plasticky přesná a cizelérsky určitá modelace, jejíž brilantní štětcové vypracování budilo obdiv – s velkým uznáním byla ceněna ušlechtilost jeho porcelánově hladkého dovršení plátna. I v tomto smyslu je obraz příkladem umělcovy malířské suverenity, jež sjednala malíři slávu doma i v zahraničí. Malíř historického žánru, studoval u J. L. Davida a A. Girodeta, pocházel z proslulé malířské rodiny. V roce 1826 se stal profesorem na Ecole des Beaux-Arts v Paříži. Vycházel z francouzské romantické linie charakteristické orientalismem. Osobně se také účastnil výprav do Afriky.
Znalecké pokudky I PhDr. M. Mžyková, Prof. J. Neumann a L. Meyer, Mnichov.